රැකියාවට අවධානය යොමු කරවන ආකාරය පිළිබඳ ක්ෂණික මාර්ගෝපදේශයන් කිහිපයක්…

රැකියාවට අවධානය යොමු කරවන ආකාරය පිළිබඳ ක්ෂණික මාර්ගෝපදේශයන් කිහිපයක්…

කාර්යබහුල වැඩ පරිසරයන් සහ සංකීර්ණ කාර්යයන් බොහෝ විට ඔබට අභියෝගයක් විය හැකිය. එම අභියෝගයන් ජීවිතයට බාධාවක් කර නොගෙන අනාගතය සාර්ථක කර ගැනීමට නම් ඊට අවශ්‍ය කරුණු කාරණා නිසි පරිදි පිළිපැදීම අත්‍යවශ්‍ය වනු ඇත. එකී කරුණු කාරණා අතරින් වඩාත් වැදගත් වන කරුණක් වන්නේ අවධානයයි.
අවධානය යනු ජීවිතයට අත්‍යවශ්‍ය මෙන්න ඉතාමත් වැදගත් අංගයකි. නිවසේ දී මෙන්ම කාර්යාලයේදී ඔබට පැවරී ඇති කාර්යයන් ඵලදායි ලෙස ක්‍රියාත්මක කිරීමට නම් ඔබේ නිවැරදි අවධානය තිබිය යුතු අතර එම අවධානය තවත් වැඩි දියුණු කර ගැනීම ඔබේ සාර්ථකත්වයට මනා අස්වැසිල්ලක් සපයයි. එසේ නම් අද අප සූදානම් වන්නේ උපාය මාර්ගික සැළසුම් හා සංවිධානාත්මක ක්‍රම කීපයක් භාවිතා කිරීමෙන් ඔබගේ සමස්ත අවධානය වැඩිදියුණු කළ හැකි මාර්ග කිහිපයක් ද පිළිබඳ ඔබව දැනුවත් කිරීමටයි.

ඒවා මෙසේය.
1. ඔබට පැවරී ඇති කාර්යයන් නිසි පරිදි සංවිධානය කරන්න.
2.
සැලැස්මක් සාදන්න
3.
උපරිමයෙන් ක්‍රියා කරන්න
4.
කෙටි විවේකයක් ගන්න.
5.
කල් දැමීම නවත්වන්න
6.
එක වරකට එක දෙයක් පමණක් කරන්න.
7.
ඔබේ දුරකථනය බාධාවක් කර නොගන්න
8.
ඔබේ විද්‍යුත් තැපෑල නිසි ලෙස කළමනාකරණය කරන්න.
9.
සුදුසු සංගීතයට සවන්දෙන්න.

1. ඔබට පැවරී ඇති කාර්යයන් නිසි පරිදි සංවිධානය කරන්න.

වැඩ කටයුතු කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීමට කාර්යයන් නිසි පරිදි සංවිධානය කර ගැනීම ඉතාමත් වැදගත්.
ඒ සඳහා කාලය ටිකක් ගත වුවද, ඔබගේ ඉලක්කය නිරුපද්‍රිතව තබා ගැනීමටත් ඔබේ ඵලදායිතාව ඉහළ මට්ටමකට ගෙන ඒමටත් මෙමගින් හැකි වේ.

2. සැලැස්මක් සාදන්න

ඔබ යම් රැකියාවක නිරත වනවා නම් සෑම පැයකට වරක්ම ඔබට පැවරී ඇති කාර්යයන් නිසි පරිදි සැලසුම් කරන්න. එමගින් දවස අවසානයේ දී ඉටු කළ යුතු දෙය කුමක් ද යන්න නිශ්චිතව දැන ගැනීමට මෙය ඔබට ඉඩ සලසයි.

මෙසේ පැයකට වරක් සැලැස්මක් නිර්මාණය කිරීම කාර්යයන් හි ප්‍රමුඛතා ක්රියාවලිය වැඩිදියුණු කිරීමට සඳහා වූ විශිෂ්ට ක්‍රමයක් වේ.

3. උපරිමයෙන් ක්‍රියා කරන්න

අපගේ අවධානය යොමු කිරීම සඳහා උපරිමයෙන් ක්‍රියා කරන තාක්ෂණයන් වර්ධනය කිරීමට නම් අපගේ ශරීරය සහ මොළය ක්‍රියා කරන ආකාරය පිළිබඳ තේරුම් ගැනීම ඉතාම වැදගත්.

මෙය ඔබේ ඉගෙනුම් මට්ටම් වැඩිදියුණු කිරීමට සහ ඒවා උපරිම මට්ටමින් කිරීමට අවශ්‍ය හැකියාව ශක්තිමත් කිරීමට ඔබට උපකාරයක් වනු ඇත. ඵලදායීතාවය වැඩි කිරීම සඳහා නිසි කාල සීමාවන් සැකසීමටත් හදිසිතාවේ හැඟීම වඩාත් කාර්යක්ෂමව කිරීමටත් හා අඩු කාලයකින් වැඩිපුර කාර්‍යයන් නිම කිරීමටත් ගැනීමටත් ඔබේ සිත යොමු කරවයි.
 

 1. කෙටි විවේකයක් ගන්න.

  සමහර අවස්ථාවලදී ඔබට වැඩක් කිරීමට නොහැකි වූ විට, ඔබට කළ හැකි හොඳම දේ වන්නේ විවේකයක් ගැනීමයි. අපගේ මොළය දිගු පැය සඳහා අවධානය යොමු කිරීම සඳහා නිර්මාණය කර නොමැත. එපමණක්ද නොව, ඔබ පරිගණකයක් සමග කටයුතු කරන අයෙක් නම් එම පරිගණක තිරය දෙස දිගු වේලාවක් බැලීම විඩාව සහ හිසරදය වැනි දේවලට හේතු විය හැක. එබැවින් සෑම විනාඩි 60 ක අඛණ්ඩ වැඩකට පසු කෙටි විවේකයක් ගත කිරීමට අවශ්‍ය බව මතක තබා ගන්න.

  5. කල් දැමීම නවත්වන්න.

  කල් දැමීම ඔබගේ හැකියාවන් යටපත් කරයි. යම් විටක එය ඔබේ රැකියාව අහිමි වීමට ද හේතු විය හැකියි. එබැවින් කල් දැමීම වළක්වා ගැනීම සඳහා ක්‍රියාශීලී පියවරයන් අනුගමනය කිරීම ඉතාම වැදගත්.
  දෛනික කාර්යයන්හි දී ඔබේ අවධානය යොමු කිරීම වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා කල් දැමීමේ පුරුද්ද මගහරවා ගැනීම ඔබ විසින් පුරුදු පුහුණු විය යුතු වැදගත් ගුණාංගයක් බව අමතක නොකරන්න.

  6. එක වරකට එක දෙයක් පමණක් කරන්න.

  අප සියලු දෙනාම මහත් බහුආක්ෂක කුසලතා වලින් උපත ලබා නැත. එහෙත් අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් එයට ගොදුරු වී තිබේ. අපගේ සුපුරුදු චර්යාවෙහි නොයෙකුත් ක්රියාකාරකම් රැදී ඇති අතර ඒවා සියල්ලටම එකවර අවධානය යෙදීම ඉතාමත් අසීරු වේ. එබැවින් කිසිවිටෙකත් බහු කාර්යය සඳහා උත්සහ නොකරන්න.
  ඔබේ අවධානය ගිලිහී යාමට බහු කාර්යය නිරතවීම ප්‍රධානතම හේතුවකි.

  7. ඔබේ දුරකථනය බාධාවක් කර නොගන්න

  වැඩ කරන අතරතුර ඔබේ දුරකථනය ඔබේ අවධානයට බාධා ගෙන දෙන ප්‍රධානතම අංගයකි. Whatsapp පණිවිඩ, ෆේස්බුක් දැනුම්දීම් ඔබගේ වටිනා කාලය නාස්ති කර දමයි. මේසය මත අපගේ දුරකථනය දකින සෑම අවස්ථාවකදීම සමාජ ජාල ගිණුම් යාවත්කාලීන කර බැලීම වැනි ක්‍රියාකාරකම් සඳහා සිත යොමු වේ.
  කරන ලද සමීක්ෂණයකට අනුව, සාමාන්‍ය කාර්යාල සේවකයෙකු තම වැඩ කටයුතු නොකර ස්මාර්ට් ෆෝන් භාවිතා කරමින් දිනකට මිනිත්තු 56 ක් වැය කරන ටව හඳුනාගෙන තිබේ. ස්මාර්ට් ජංගම දුරකථනය ඔබේ සියලු ශක්තියෙන් ඉවත් කර ඔබේ ඵලදායිත්වය සහමුලින්ම ඉවත් කර දමයි.

  8. ඔබේ විද්‍යුත් තැපෑල නිසි ලෙස කළමනාකරණය කරන්න.

  අතිශයින්ම මානසික පීඩනය හා අවධානය ගිලිහියාමට හේතු වන අනෙක් ක්‍රියාකාරිත්වය වන්නේ විද්යුත් තැපෑලයි. වෘත්තීය සහ පුද්ගලික වශයෙන් සෑම දිනකම ඔබට විද්යුත් තැපැල් පණිවුඩ අන්තර්ජාලය හරහා ඔබට ලැබෙන අතර වැදගත්ම දේ වන්නේ ඔබ දිනපතා වැදගත් කාර්යයයේදී වැඩ කරන අතරතුර ඊමේල් පණිවිඩ කියවීම සඳහා කාලය වැය කිරීමයි.
  කාර්යාලීය සහ පෞද්ගලික අරමුණු සඳහා වෙනම ඊමේල් ලිපියක් ලබා ගැනීමට විද්‍යුත් තැපෑල නිසි පරිදි සකසා ගැනීමෙන් මෙම ව්යාකූලත්වය වළක්වා ගත හැකිය. ඔබේ මනාපයන් අනුව එම පෙරහන් ඔබේ අවශ්‍යතාවය අනුව සකසන්න. ඔබගේ විද්යුත් තැපැල් ලිපිගොනු පිරික්සා බැලීමට නිශ්චිත වේලාවක් වෙන් කරන්න. ඔබේ අවධානය වැඩිදියුණු කර ගැනීම සඳහා මෙය තවත් එක් විශිෂ්ට ක්‍රමයකි.

  9. සුදුසු සංගීතයට සවන්දෙන්න

  බොහෝ පසුබිම් ශබ්දයන් ඔබ නිරතවන කාර්යයට අවධානය ලබා දීමේදී බාධකයක් වන්නට පුළුවනි. එහෙත් යම් කාර්යයක් දිගු වේලාවක රැඳී සිටීමෙන් ඇතිවන ශාරීරික අවහිරතාවයන් ට මෙන්ම මානසික පීඩාව ද ලිහිල් කර ගැනීමට සංගීතයට සවන්දීම ඉතාමත් හොඳ ක්‍රමවේදයකි. මේ සඳහා නිහඬ සම්භාව්‍ය සංගීත ඉතාමත් යෝග්‍යයි වේ. වේග රිද්මයෙන් වැඩි සංගීතයට වඩා වේග රිද්මයෙන් අඩු සංගීතය අපගේ ශාරීරික ක්‍රියාකාරිත්වයට ඉතාමත් හිතකර වන අතර මානසික ශක්තිය වැඩි දියුණු කිරීමට මෙය ඉතාමත් හොඳ ප්‍රතිකාරයකි
  ඉහත සඳහන් උපදෙස් 09 නිවැරදිව පිළිපැදීමෙන් ඔබේ අවධානය තවත් වැඩි දියුණු කරනවා නිසැකයි.

සාරාංශය
අවධානය යොමු කිරීමට ඇති හැකියාව යනු එක්තරා සිතුවිල්ලකි. ඔබ ව්‍යායාම කරන විට අවධානය යොමු කිරීමේ හැකියාව වර්ධනය වනු ඇත . ආරම්භයේ දී එය ටිකක් දුෂ්කර විය හැකි නමුත්, ප්‍රායෝගිකව හා අධිෂ්ඨානයෙන්, වඩා හොඳින් අවධානය යොමු කිරීමට ඔබේ මොළය පුහුණු කිරීම ඔබේ ජීවිතය වඩාත් සාර්ථක කරයි.
සැකැස්ම – බිනාලි රාජපක්ෂ
 

company culture, Development, Employees