සාර්ථකත්වය උදෙසා නව රැකියාලාභීන් තම රැකියාවන් බොහෝ විට වෙනස් කරන්නේ ඇයි?

වැඩක් නෑ… මේ ජොබ් එකත් හරි යන්නේ නැති පාටයි…

ජීවිතය යනු එක්තරා අභියෝගයකි. එකී අභියෝගයන් පසු කරමින් සාර්ථකත්වය නම් වූ ජය මාවතට පියමැනීමට නම් බාධක නම් වූ මහ සයුරෙන් එතෙර වීමට සිදු වනු ඇත. එය යම් අසීරු දනවන කරුණක් වුවත් කෙසේ හෝ ඔබට එය සිදු කළ හැකි නම් ඔබේ මාර්ගය ඔබට නිතැතින්ම විවර කරාවි.
නූතනය ව්‍යාපාර පරිසරයේ ඉතාම තරඟකාරී . ඒ හේතුවෙන් බොහෝ පිරිස් විවිධ වෘත්තීන්හි නියැලෙන ආකාරය දැක ගන්නට පුළුවන්. එහෙත් අද වන විට පවතින තත්වය හමුවේ එකී පිරිස් තෝරා ගත් රැකියාවන් කඩින් කඩ වෙනස් කිරීමට යොමු වීම බහුල වශයෙන් සිදු වන්නකි. එසේ නම් ඊට හේතුව කුමක්ද? අද අප සූදානම් වන්නේ රැකියාවල නිරත වන පිරස් රැකියා වෙනස් කිරීම කෙරෙහි යොමු වීමට හේතුවන කරුණු කාරණා කිහිපයක් සම්බන්ධයෙන් අවධානය යොමු කිරීමටයි.
එම කරුණු කිහිපය මෙසේ පෙළ ගැස්විය හැකියි.

1) අවස්ථාවක් නොමැතිකම
2)
නිසි කළමනාකාරිත්වයක් නොමැතිකම
3)
සාධාරණ වැටුපක් නොලැබීම.
4)
උසස්වීම් හා දීමනා නොමැතිකම
5)
අධික කාර්යයන් සේවකයන් වෙත පැවරීම.
6)
මූල්‍යමය ප්‍රතිලාභ නොමැති වීම

1) අවස්ථාවක් නොමැතිකම

මිනිසුන්ට ඔවුන්ගේ කුසලතාවන් වර්ධනය කරගැනීමට අවශ්ය වන අතර, එම කාර්යය ඔවුන්ට ලබා දීමට හැකියාවක් නොලැබේ නම්, ඔවුන් එය ලබා දෙන එකක් සොයනු ඇත. මෙයම සමාන අවස්ථා වලට අදාළ වේ. රැකියා ස්ථානයේ වර්ධනය හා දියුණුව සඳහා අවස්ථාවන් ලබා දෙන්නේ නම්, සේවකයින් සොයා ගත හැකි ස්ථාන යන්න.

මිනිසුන්ට ඔවුන්ගේ දැනුම යෙදීමටත්, ඔවුන් කරන්නේ කුමක්ද යන්න වැඩි දියුණු කිරීමටත් අවශ්ය වේ. ඔවුන් අභියෝගයක් සොයමින් සිටින අතර, ඔවුන්ගේ නිපුණතා අභියෝගයට ලක් නොවන බව ඔවුන් සිතන්නේ නම්, ඔවුන් අසමත් වනු ඇත. පියාසර කිරීමට ආදරේ කරන ගුවන් නියමුවෙකු වගේ, එය පියාසර කිරීමට නොහැකි විය.

මතක තබාගන්න: මිනිසුන් තම කාර්යයෙහි ඉටුවීම, අරමුණ සහ වර්ධනය සඳහා සොයමින් සිටිති.

2) නිසි කළමනාකාරිත්වයක් නොමැතිකම

අද වන විට බොහෝ සමාගම්හි කළමනාකාරීත්වය මගින් සේවකයන්ගේ දක්ෂතා මට්ටම නොසලකා උසස්වීම් ලබා දෙන ආකාරය දැක ගත හැකිය. එකී වැරදි කළමනාකාරිත්වයන් ප්‍රවර්ධනය කිරීමේ නුසුදුසු වන අතර කළමනාකරුවෙකු නායකත්ව යම් ආයතනයක ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් වන බැවින් එහෙත් ඒ සඳහා කළමනාකරුවන් ලෙස පුහුණුව ලබා දීම හෝ සුදුසු නායකත්වයෙන් යුතු පුද්ගලයන් කළමනාකාරිත්වය බඳවා ගැනීම ඉතාම වැදගත් වේ.

3) සාධාරණ වැටුපක් නොලැබීම.

සේවකයන් ඉවත්ව යෑමට තවත් එක් කරුණක් වන්නේ සාධාරණ වැටුපක් සේවකයින් වෙත නොලැබීමයි. ආයතනය කළමනාකාරිත්වයේ ක්‍රමවේදයන් හි ඇති දුර්වලතාවය නිසාවෙන් ඔවුන්ගේ හැකියාවන්ට නිසි අවධානයක් යොමු නොකිරීමත් සාධාරණ වැටුපක් ලබා නොදීමත් නව රැකියාලාභීන් රැකියාවන්ගෙන් ඉවත්වීමට හේතු වනු ඇත.

3) නුසුදුසු සමාගම් සංස්කෘතිය

අප සියලු දෙනා දන්නා පරිදී සෑම සංවිධානයකදීම සමහර අවස්ථාවන් වලදී සමාගමේ අන්තර් පුද්ගල ගැටුම් ඇතිවිය හැකිය. සමාගම් සංස්කෘතිය කෙරෙහි සේවකයන් සතු නොදැනුවත් බවත් ඒ එම කරුණු කාරණා කෙරෙහි අවධානය නිසි ලෙස යොමු නොකිරීමත් මෙකී ගැටුම් ඇති වීමට ප්‍රධානතම හේතුවක් වේ.
වර්තමානයේ බොහෝ සමාගම්හි සංස්කෘතිය දෙපාර්තමේන්තුවේන් දෙපාර්තමේන්තුවට මෙන්ම කළමනාකරුගෙන් හෝ කළමණාකරුට වෙනස් වී ඇති බැවින් එය එසේ නොවීම සඳහා සෑම ආයතනයකම නායකයින් සමස්ත සංවිධානය පුරාම එකම සංස්කෘතිය ගොඩ නැගීම සඳහා ස්ථාවර විය යුතු වේ.

4) උසස්වීම් හා දීමනා නොමැතිකම

ඔවුන් තමන් කොතරම් වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කළත් ඔවුන්ගේ රැකියාවට ඔවුන් කොතරම් හොඳින් වැඩ කළත්, ඔවුන් වැඩි ගෙවීමකින් හා වඩා බලවත් තනතුරකට උසස් කරනු නොලබන්නේ නම්, ඔවුන් පිටත් වනු ඇත.

5) අධික කාර්යයන් සේවකයන් වෙත පැවරීම.

බොහෝ ව්‍යාපාරයන්හි ඇති තරඟකාරීත්වය හමුවේ වැඩි වැඩ ප්‍රමාණයක් සේවකයින් වෙත පැවරීම බොහෝ ආයතන ප්‍රධානීන් මගින් සිදු කරනු ලැබේ.

6) මූල්‍යමය ප්‍රතිලාභ නොමැති වීම

පිළිගත් හෝ නිසි පරිදි වන්දි ගෙවීමකින් තොරව දිනකට පැය අටක් වැඩ කිරීමට කිසිදු සේවකයෙකු කැමති නොවේ. කිසියම් සංවිධානයකට බෝනස් හෝ ප්‍රතිලාභ නොලැබෙන විට සේවකයින් සමාගමට දක්වන ලෙන්ගතුකම අඩු කරයි.

සාරාංශය

සැබවින්ම වෘත්තීය ජීවිතය වෙනස් කිරීමට හේතු මොනවාද? එය මුදල්, රැකියා තෘප්තිය, ප්‍රතිලාභ වශයෙන් වර්ග කළ හැකිය.බොහෝ වෘත්තීයවේදීන් වෘත්තියේ මුල් අවධියේදී එනම් එය පටන් ගන්නා විට එහි කාර්යයන් ගැන උද්යෝගිමත් වන මුත් වසර ගණනාවකට පසුව වෘත්තීයේ ඇතිවන අක්‍රමිකතා හේතු වෙන් ඔවුන් වෙනත් වෘත්තීන් වෙතට යොමු වනවා. වර්තමානයේ දී ඇති ව මෙම තත්වය මගහරවා ගැනීමට නම් ආයතනික කළමනාකාරිත්වය ඉහළ මට්ටමක තිබිය යුතු බව හොඳින් මතක තබා ගන්න.

සැකසුම
බිනාලි රාජපක්ෂ

company culture, Development, Employees