අන්තර්ජාලය ඔස්සේ සිදු කරන බඳවා ගැනීම් හිදී කළ යුතු හා නොකළ යුතු දෑ කිහිපයක්…

නිරන්තරයෙන් වෙනස් වන හා පරිණාමය වෙමින් පවතින ලෝකය තුළ තාක්‍ෂණය බොහෝ දෙනා අතර ඉතාමත් කතාබහට ලක්වන කරුණකි.

තාක්ෂණයේ සීග්‍ර දියුණුවත් සමඟ නූතනයේ දී අධ්‍යාපනය, වෛද්‍ය විද්‍යාව, කර්මාන්ත, ප්‍රවාහනයට පිවිසීමට ඇති පහසුව සහ එහි ඇති කාර්යක්ෂමතාව හේතුවෙන් අපගේ ජීවිත සැලකිය යුතු ලෙස දියුණු වී තිබීම තාක්ෂණයේ ඇති සුවිශේෂත්වය යි.
තාක්ෂණය සියලු දියුණුවත් සමග නැගී එන අන්තර්ජාලය මේ දිනවල බොහෝ දෙනා අතර ඉතාමත් ජනප්‍රිය කරුණක් බවට පත්ව තිබේ.

අන්තර්ජාලය පිළිබඳ කතාබහ කිරිමේදී අන්තර්ජාලය යනු ලොව පුරා බිලියන සංඛ්‍යාත පරිශීලකයින්ට අන්තර් සම්බන්ධතා ගොඩනැගිය හැකි පරිගණක ජාලයන්ගේ ගෝලීය පද්ධතියකි. ව්‍යාපාර අලෙවිකරණය, මාර්ගගත සාප්පු සවාරි සහ අධ්‍යාපනය වැනි බොහෝ භාවිතයන් සඳහා අන්තර්ජාලය වැඩි වැඩියෙන් ජනප්‍රිය වී ඇත. ඒවා අන්තර්ජාලය මගින් අපට ලබා ගත හැකි වාසි වලින් කිහිපයක් පමණි.

මෙකී වැදගත්කමකින් යුත් අන්තර්ජාලය ඔස්සේ යම් ව්‍යාපාරයක පවත්නා පුරප්පාඩු සඳහා අවශ්‍ය නව රැකියා ලාභීන් බඳවාගැනීමේදී කළයුතු හා නොකළ යුතු දෑ පිළිබඳ ඔබට අවබෝධයක් ලබා දීමටයි අද අපේ සූදානම. එසේනම් දැන් අප ඒ පිළිබඳ අවධානය යොමු කරමු.
1. ඔබ අයදුම් කිරීමට පෙර සමාගමේ හෝ ආයතනය පිළිබඳ වෙබ් අඩවියේ සදහන් ව ඇති තොරතුරු හොඳින් නිරීක්ෂණය කරන්න.

පළමුව, බඳවා ගන්නන්ට ඔබට ඔවුන්ගේ සමාගම ගැන විශේෂ උනන්දුවක් ඇති බව දැකීමට අවශ්‍යය වනු ඇත . සමාගම හෝ කර්මාන්තය සමඟ ඉතිහාසයක් ඇති අපේක්ෂකයෙකු ඔවුන් ලුහුබැඳීමට වැඩි ඉඩක් ඇති අතර එයින් ඔබ අයදුම් කරන්නේ ඇයිද යන්න පිළිබඳවත් ඔවුන් විමසිලිමත් වෙයි .

2. ඔබගේ යාවත්කාලීන LinkedIn පැතිකඩ ඊට එක් කරන්න.

වැඩි වැඩියෙන් සමාගම් දැන් ඔබගේ රැකියා යෙදුම්වල ඔබේ LinkedIn පැතිකඩට සබැඳියක් ඇතුළත් කරන ලෙස ඉල්ලා සිටී. සක්‍රීය LinkedIn පැතිකඩක් තිබීම ඔබගේ රැකියා සෙවීම සහ වෘත්තිය ගැන ඔබ බැරෑරුම් බව බඳවා ගන්නෙකුට පෙන්වීමට උපකාරී වේ. බොහෝ බඳවා ගන්නන් කෙසේ හෝ එය සොයනු ඇත, එබැවින් ඔවුන්ගේ රැකියාව පහසු කිරීම ඔබ සුදුසු අපේක්ෂකයෙකු බවට පත් කිරීමට එමගින් හැකිවනු ඇත.

තවද ඔබ එයට සම්බන්ධ වීමට පෙර, ඔබගේ LinkedIn පැතිකඩ රැකියා සෙවීම සඳහා සූදානම් බවට වග බලා ගන්න. සුවිශේෂී පින්තූරයක් එයට එක් කරන්න. ඔබගේ මෑත කාලීන ව්‍යාපෘති කිහිපයක් එහි සදහන් කරන්න. අදාළ සබැඳි ජාල වල ඔබ ක්‍රියාකාරී බව සහතික කරගන්න.

3. ආවරණ ලිපියක් යොමු කරන්න.

ආවරණ ලිපියක් සමහර විට මාර්ගගත රැකියා අයදුම්පතක් සඳහා විකල්පයක් වුවද, ඔබ සැමවිටම එකක් ඉදිරිපත් කළ යුතුය. ආවරණ ලිපියක් යනු ඔබ ගැන සහ ඔබේ අත්දැකීම් ගැන වැඩි යමක් කතා කිරීමට සහ සමාගමේ වටිනාකම් සහ මෙහෙවර ප්‍රකාශය ඔබේ යෙදුමට ඇතුළත් කිරීමට හොඳ ක්‍රමයකි.

ආවරණ ලිපියක් ඇතුළත් කිරීමේ වඩාත් උපායශීලී වාසි ඇත. බොහෝ අයදුම්කරුවන්ගේ ලුහුබැඳීම් පද්ධති බඳවා ගන්නන් මූල පද මගින් සෙවීමේදී ආවරණ ලිපි ඊට ගණන් ගනු ඇත.

4. සමාගම් වෙබ් අඩවියේ ඇති අයදුම්පත රැකියා මණ්ඩලයේ අයදුම්පතට සමාන බව තහවුරු කරගන්න.

“එක ක්ලික් කරන්න” හෝ “ඉක්මන් අයදුම් කරන්න” වැනි  පුවරු විශේෂයෙන් වැදගත් වේ. සමාගම් වෙබ් අඩවිය වැටුප් අවශ්‍යතාවයක් වැනි විශේෂිත යමක් ඉල්ලා සිටිය හැකිය. නැතහොත් ඔබේ නැවත ආරම්භ කිරීම සහ ආවරණ ලිපිය යමෙකුට විද්‍යුත් තැපෑලෙන් ඉල්ලා සිටිය හැකිය. ඔබ උපදෙස් දෙස නොබලා අයදුම් කර යමක් මග හැරියහොත්, ඔබට උපදෙස් අනුගමනය කළ නොහැකි බව එමගින් හෙළි වේ.

ඔබ අන්තර්ජාලය හරහා රැකියාවක් සඳහා ඉල්ලුම් කරන විට නොකළ යුතු දේ මෙන්න:

1. කිසි විටකත් ඔබේ අයදුම්පත කෙටියෙන් ටයිප් නොකරන්න.

බොහෝ අය අන්තර්ජාලය හරහා ලිවීම අවිධිමත් ලෙස ඇසුරු කරති. නමුත් ඔබ මාර්ගගත රැකියාවක් සඳහා ඉල්ලුම් කරන විට, ඔබට වෘත්තීය පෙනුමක් අවශ්‍ය වන අතර එයින් අදහස් කරන්නේ වඩාත් විධිමත් ලෙස ලිවීමයි. උදාහරණයක් ලෙස, ආවරණ ලිපියක් සඳහා, පිටුවක් පුරවා විධිමත් ශීර්ෂයක් භාවිතා කරන්න.

2. අයදුම් පත්‍රය ස්වයංක්‍රීයව පිරවීමට නොයන්න.

ස්වයංක්‍රීය පිරවුමක් භාවිතා කිරීමේදී ඔබගේ යෙදුමට පටවා ඇති තොරතුරු ඔබ කවදා හෝ ආපසු හැරී බැලුවහොත්, එය නිවැරදිව පෙළගස්වා නැති බව ඔබට වැටහෙනු ඇත.
ස්වයංක්‍රීයව පිරවීම ඔබගේ රැකියා ඉතිහාසය පිළිබඳ විස්තර ව්‍යාකූල ආකාරයකින් සංයුති කළ හැකිය.

3. කොටස් අසම්පූර්ණව නොතබන්න.

අන්තර්ජාලය ඔස්සේ රැකියාවක් සඳහා අයදුම් කිරීමේ දී ඔබ යවනා අයදුම්පත හෝ එහි සඳහන් අයැදුම්පතෙහි ඔබ සම්බන්ධ තොරතුරු ඇතුළත් කිරීමේදී එහි ඇති සෑම තනතුරක් හෝ තොරතුරක් සඳහාම කිසිදු හිඩැසක් නොතබා එය පිරවීමට වගබලාගන්න.
යම් විටකදි ඔබේ අයදුම්පතෙහි ඇති එම හිස්තැන ඔබටම අවාසියක් විය හැකි වීම ඊට ප්‍රධානතම හේතුවයි.

සාරාංශය

අන්තර්ජාලය ඔස්සේ බඳවා ගැනීම වඩාත් කාර්යක්ෂම හා සාර්ථක බඳවා ගැනීමේ ක්‍රමයක් ලෙස සලකනු ලබන්නේ එයට අපේක්ෂකයින් ආකර්ෂණය කර ගැනීමට පමණක් නොව ඔවුන් ද සැකසීමට මෙන්ම නිවැරදි පුද්ගලයින් තෝරා ගැනීමට උපකාරී වන බැවිනි.

 

එසේනම් නව රැකියා ලාභීන් බඳවාගැනීමේදී කළයුතු හා නොකළ යුතු දෑ පිළිබඳ  නිවැරදි අවබෝධයක් ලබා ගැනීම මගින් මුහුණ දෙන ගැටළු මගහරවා ගැනීමට හැකිවනු නොඅනුමානයි.

 

සැකසුම

බිනාලි රාජපක්ෂ

company culture, Development, Employees