මානව සම්පත් කළමණාකරණයේ මූලධර්ම මොනවාද?

සමාගමක ඇති වැදගත්ම සම්පත වන්නේ මිනිස් බලයයි. එය ආයතනික සාර්ථකත්වයේ යතුර ලෙස සැලකේ.

මානව සම්පත් කළමනාකරණය නූතනයේදී සියලු ව්‍යවසායක් තුළ බහුලව පවතින බව දැකගත හැකිය.

ආයතනික අරමුණු නිසි ලෙස සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහාත් සේවක කුසලතා කාර්යක්ෂමව හා ඵලදායි ලෙස භාවිතා කිරීම සහතික කිරීම සඳහාත් විවිධ කළමනාකරණ පද්ධති මානව සම්පත් කළමනාකාරීත්වය විසින් සැලසුම් කරයි.

එය නීති රීති කෙරෙහි අවධානය යොමු කරනවා වෙනුවට  ප්‍රතිඵල කෙරෙහි දැඩි අවධානය යොමු කරයි.

එමෙන්ම එය සේවකයින් පූර්ණ ආකාරයකින් සංවර්ධනය කිරීමට උපකාරී වේ.

මානව සම්පත් පිළිබඳ මූලධර්ම බොහෝමයක් තිබුණද, ඒවායින් කිහිපයක් මෙසේ හඳුන්වා දිය හැකිය.

 1. සුසංයෝගය
 2. විස්තීර්ණ බව
 3. නිර්මාණශීලීත්වය
 4. විශ්වසනීයත්වය
 5. සන්නිවේදන
 6. කැපවීම
 7. නිපුණතාවය
 8. පිරිවැය ඵලදායිතාවය

1.සුසංයෝගය

මානව සම්පත් කළමනාකරණය කිරීමේදී ආයතනයක් හෝ සමාගමක් විසින් ගනු ලබන සියලු ක්‍රමවේදයන් සමාගමේ දැක්ම හා මෙහෙවරට අනුකූල විය යුතුය. ඒ හා සමානව, මානව සම්පත් කළමනාකරුවන් සමාගමට අවශ්‍ය දේ සහ සේවකයින්ගේ හැකියාවන් කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ යුතුය.

 1. විස්තීර්ණ බව

ඔබේ සමාගම සතුව ඇති අත්‍යවශ්‍යම සම්පත මානව සම්පත් බව සලකමින් ඔබ වැඩ කරන පුද්ගලයන්ගේ සියලු අංශවල කාර්යක්ෂම කළමනාකරණය මෙයින් ආවරණය කරයි. වෙනත් වචන වලින් කිවහොත්, සෞඛ්‍යය, මූල්‍ය, ප්‍රවාහන හා මෙවලම් හෝ කම්කරුවන්ට වැඩ කිරීමට අවශ්‍ය ඕනෑම දෙයක් නිසි ලෙස රැකබලා ගත යුතුය.

 1. නිර්මාණශීලීත්වය

සමාගමක් මානව සම්පත් කළමනාකරණය පිළිබඳ මනා දැනුමක් ලබා ගැනීමට නම් නිර්මාණශීලීත්වය ඉතාමත් වැදගත් වේ.

 1. විශ්වසනීයත්වය

ඔවුන්ගේ විශ්වසනීයත්වය පවත්වා ගැනීම තුළින් තම සේවාදායකයින්ගෙන් බහුතරයකට වඩාත්ම කැපී පෙනෙන සන්නාමය ලෙස සමාගම් කටයුතු කළ යුතුය.

 1. සන්නිවේදන

සන්නිවේදනය යනු මානව සම්පත්වල වැඩ කරන පුද්ගලයින් සඳහා ඉතා වැදගත් මෘදු කුසලතාවකි.

ප්‍රවේශ මට්ටමේ සේවකයින්ගේ සිට ප්‍රධාන විධායක නිලධාරියා දක්වා ආයතනයක් හරහා සිටින පුද්ගලයින් සමඟ ඵලදායි ලෙස සන්නිවේදනය කිරීමට ඔබට සිදුවනු ඇත. සමාගම් ප්‍රතිපත්තියට අදාළ ඕනෑම හා සියලු තොරතුරු වාචිකව හා ලිඛිතව පැහැදිලි කිරීමට ඔබට හැකි විය යුතුය. බොහෝ විට, මානව සම්පත් ඇති පුද්ගලයින්ට සම්මුඛ සාකච්ඡා පැවැත්වීම, ඉදිරිපත් කිරීම් ලබා දීම සහ ගැටුම් නිරාකරණය සඳහා නායකත්වය දිය යුතුය. මේ සියල්ලම ශක්තිමත් සන්නිවේදන කුසලතා ලබා ගනී.

කැපවීම

මානව සම්පත් දෙපාර්තමේන්තුව කටයුතු කිරීමට උත්සාහ කරන එක් අංගයක් වන්නේ රැකියා සුරක්‍ෂිතතාවයයි. රැකියා සුරක්ෂිතභාවය සහතික කිරීම සඳහා, බොහෝ සේවකයින් දන්නවා සමාගම සහ ඔවුන්ගේ රැකියා රාජකාරි සඳහා කැපවීම පෙන්විය යුතු බව. කාර්ය මණ්ඩල මට්ටම් සමාගමේ අවශ්‍යතාවන්ට අනුරූප වන බව සහතික කිරීමට පියවර ගැනීමට මානව සම්පත් කළමනාකරණය පැමිණෙන අතර, එම ක්‍රියාවලියේදී ආයතනය තුළ සේවකයින්ගේ දිගුකාලීන තනතුරු පිළිබඳව සහතික වේ. නිතිපතා පුහුණුව, කාර්ය සාධනය ඇගයීම සහ ඉලක්ක සැකසීමේ ක්‍රියාකාරකම් ලබා දීමෙන් සමාගම කම්කරුවන් කෙරෙහි සිය දිගුකාලීන කැපවීම පෙන්නුම් කරයි .

 1. නිපුණතාවය

නිපුණතාවය යනු සමාගමේ වර්ධනයට හා සංවර්ධනයට සහාය වන මූලික මූලධර්මයකි. එය සේවකයින්ගේ රැකියා තෘප්තියට සහ සමාගම සමාජයට ප්‍රතිලාභ ලබා දෙන ආකාරය කෙරෙහි බලපාන අංගයකි. සමාගමක සාර්ථකත්වය රඳා පවතින්නේ එහි සේවකයින්ගේ නිපුණතාවය මත ය. පුහුණු අවස්ථා ලබා දීමෙන් ශ්‍රම බලකායේ නිපුණතාවය පවත්වා ගැනීමට මානව සම්පත් දෙපාර්තමේන්තුව උත්සාහ කරයි.

සේවකයින්ගේ කුසලතා, දැනුම සහ නිපුණතාව වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා පුහුණුව හා දිශානතිය අත්‍යවශ්‍ය වේ. දක්ෂ ශ්‍රම බලකායක් තිබීමේ වාසිය නම් එය පාරිභෝගිකයින්ට විශ්වාසය තැබිය හැකි ආරක්ෂිත සහ විශ්වාසදායක නිෂ්පාදන සහ සේවාවන් නිෂ්පාදනය කිරීමට මග පාදයි.

 1. පිරිවැය ඵලදායිතාවය

මානව සම්පත් දෙපාර්තමේන්තුවේ ක්‍රියාකාරකම් සඳහා සහය දැක්වීම සඳහා සමාගමේ අයවැය බාධකයක් බවට පත්විය හැකිය. නව පුද්ගලයින් බඳවා ගැනීම, දැනට සිටින සේවකයින් පුහුණු කිරීම සහ සංවර්ධනය කිරීම සහ සේවක සබඳතා වැනි ක්‍රියාකාරකම් සඳහා සහාය වීමට අයවැය ප්‍රමාණවත් නොවීම මීට හේතුවයි.

මානව සම්පත් දෙපාර්තමේන්තුව ආදායම් උත්පාදනය කරන දෙපාර්තමේන්තුවක් නොවන නිසා මානව සම්පත් දෙපාර්තමේන්තුවේ ආයෝජනය කිරීමේදී අයවැය පළමු කප්පාදුව විය හැකි බැවින්, පිරිවැය සමාගම තුළ ඵලදායි ලෙස භාවිතා කරන බවට මානව සම්පත් කලමනාකාරය විසින් වග බලා ගැනීම අත්‍යවශ්‍ය වේ.

මානව සම්පත් කළමනාකරණය පාර්ශවකරුවන්ට බලපාන ආකාරය තීරණය කිරීම සඳහා මානව සම්පත් වෘත්තිකයින්ට මෙම මූලධර්ම බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වනු නිසැකයි.

සාරාංශය

මානව සම්පත් කළමනාකරණය යනු සමාගමක සේවය කරන පුද්ගලයින් කාර්ය මණ්ඩලය / බඳවා ගැනීම, කළමනාකරණය සහ මෙහෙයවීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන ආයතනික කාර්යයකි. සේවක ප්‍රතිලාභ, වන්දි, කාර්ය සාධනය සහ ප්‍රතිලාභ කළමනාකරණය, යහපැවැත්ම, ආරක්ෂාව, සංවිධානාත්මක සංවර්ධනය, සේවක සබඳතා සහ අභිප්‍රේරණය යනාදිය සම්බන්ධ ගැටළු මානව සම්පත් (මානව සම්පත්) කළමනාකාරීත්වය විසින් ක්‍රියාත්මක කරනු ලබයි.

මෙම මානව සම්පත් කළමණාකරණයේ මූලධර්ම  මූලික කොටගෙන ඵලදායි ලෙස  මෙකී කටයුතු ක්‍රියාත්මක කළ හොත්  සමාගමේ වර්ධනයට සහ ස්ථාවරත්වයට මානව සම්පත් කළමනාකාරීත්වය විසින් විශාල දායකත්වයක් සපයනු නොඅනුමානයි.

සැකසුම

බිනාලි රාජපක්ෂ

company culture, Development, Employees